Yıllara göre fındık fiyatları

Yıllara Göre Fındık Fiyatları

Tüketim Ücretler

Fındık Fiyatları, Türkiye de çok farklılık göstermiştir. Ancak fiyatların grafiklerine girmeden önce fındık hakında biraz konuşalım.

Fındık, antik çağdan beri bilinen bir kuru yemiştir. Türkler de fındık bir çok kez kültürde yer edinmiştir. Ortaasya da fındığa “kosık” ya da “kosuk” adı verilmiştir. Ayrıca “Çetlevük” ve “Bunduk” adları altında türkler arasında isimlendirilmiştir.

Fındığın yetişme koşulları Dünya üzerinde eniyi Doğu Karadeniz de bulunmaktadır. Ticari değeri en yüksek olan fındık ürünleri Trabzon-Giresun-Ordu illerinde yetiştirilmektedir.

Türkiye de ki fındığın %80 i karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Ayrıca Dünya fındık üretiminin %62 sini Türkiye karşılamaktadır.

Yetişme Koşulları Kışın ılık geçtiği nemli ve humuslu toprağı sevmektedir. Yıllık 1000-2000 mm. kadar yağış isteyen fındık, 2 derecenin altındaki sıcaklıklarda zarar görmektedir. Don olayları ürün miktarı ve kalitesini düşürmektedir.

Fındık fayda yönünden çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji vermektedir, beden ve zihnin yorgunluğunu gidermektedir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kan Kolesterolünü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır, varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir.En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.

Fındıkla İlgili Birlik Sitesi İçin Tıklayınız

Bunu Mutlaka Oku  Yıllara Göre Dolar Kuru İstatistikleri

Yıllara Göre Fındık Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir