Yıllara Göre Ziynet Logo Fiyatları

Yıllara Göre Altın Fiyatları

Gelir

Yazımızın İçerikleri

Altın Hakkında

Yıllara göre altın fiyatları incelemesine geçmeden önce altın hakkında biraz konuşmak istiyorum. Altın, sarı renkte, yumuşak ve ağır bir metaldir. Doğada serbest bulunan bu metal kolayca işlenebilmesi nedeniyle insanlık tarihi boyunca çok fazla rağbet görmüştür.

Altın kimyasal yapısı olarak çok kararlı bir elemen olduğu için fazla tepkimeye girmez. Paslanmaz, kararmaz ve asitle tepkime yapmaz.

Altın, kimyasal olarak incelendiğinde, Au simgesi ile gösterilir, Au Latin dilinde Aurum yani ışıldayan parlayan şey anlamında kullanılan kelimenin baş harflerinden oluşur. 

Tarihte bilinen ilk kayıtlara göre, altın MÖ 3200 yıllarda mısırlılar tarafından altın para olarak kullanılmıştır. Altın ayrıca; Güney Amerika da bulunan Peru  nun tarihi kalıntılarında MÖ 2000 li yıllarda ziynet ve altın takı olarak karşımıza çıkar. Amerika kıtasında bir çok medeniyette altının bir tutku olduğu açıkça belirtilir.

Altın ülkemizde farklı şekillerde kullanılmaktadır. Kuyum olarak bakıldığında bir yatırım aracı olarak kullanılan çeşitleri şöyledir;

 • Has Altın
 • Külçe Altın
 • Tam Altın
 • Yarım Altın
 • Reşat Altın
 • 14 Ayar
 • 18 Ayar
 • 24 Ayar
 • Gremse Altın
 • Hamit Altın
 • Cumhuriyet Altını

Yıllara Göre Çeyrek Altın Fiyatı Nasıl Değişti?

Altının Ticareti

Altın Fiyatları ve altının ticareti, uluslar arası borsalarda emtia olarak işlem görür. Altının işlem gördüğü borsa Londra da bulunan Emtia borsasıdır. Bu borsada işlem gören altın anlık olarak fiyatlanır ve Fiyatı ONS üzerinden dolara endexli olarak belirlenir.

Külçe Altın

Altın Fiyatı nasıl belirlenir?

Altın fiyatları, belirttiğimiz üzere anlık ONS değeri üzerinden dolar olarak belirlenir, ancak ülkemizde altın fiyatını gram fiyatı olarak belirlemek gerekir ise şu formülü uygulamanız gerekecektir;

1 ONS = 31,1035 gram ise şuan(01.10.2021) 1705,11$ olduğuna göre bir gram altının tl fiyatı:

Bunu Mutlaka Oku  Yıllara Göre Asgari Ücret

1705,11 / 31,1035 = 54,8205 Dolar eder bu da doların 8,87 olduğu hesaba katılırsa 501,01 Tl olarak gram altın fiyatını buluruz.

Altının ülkeler arasında yapılan ticareti 1 kilogramlık külçeler halinde yapılır, ticaret içinde kullanılmakta olan altının ayarı 995 olarak geçmektedir. Ülkeler kredi ve takas yapacakları zaman kredi teminatı olarak altınlarını Londra borsalarında tutarak gerekli nakit akışını sağlarlar. 

Altın Ayarı Nedir?

Altın aslında kimsayal bir element olarak değerlendirilmektedir. Bu şekilde tüm elementlerin doğada bulunma ve işlendiğinde saflık dereceleri vardır. Bu nedenle altın içinde işlendiğinde saflık derecesine göre işlem görmesi beklenir. Altının saflık değerine halk arasında bildiğimiz tabiri ile saflık denilir. Altına ait saflık değerlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 24 Ayar: %100 saf altını temsil eder.
 • 22 Ayar: %91,6 saflıkta ki altını temsil eder ve %8.4 lük kısmında diğer metaller bulunur. Ülkemizde düğünlerde takılan bilezikler, cumhuriyet altınları bu ayara göre yapılır
 • 18 Ayar: %75 saflıktadır ve ülkemizde pırlanta olarak satılan ürünlerin hepsi bu ayardadır.
 • 14 Ayar: %58,3 saflıktadır ve altın bileklikler, kolyeler, küpeler bu ayarda kullanılır.

Yıllara Göre Altın Fiyatları Grafikleri

Yıllara Göre Altın Ons Dolar Fiyatları

Yıllara göre altın fiyatları değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de ülkemizde altın fiyatlarının dolar kuruna bağlı olarak değişim gösterdiğidir.

yıllar içinde altın fiyatları artış gösterse de altının ons bazında fiyatı çok dalgalanmıştır. Ancak ülkemizde dolar fiyatı sürekli yükselmiş ve altın fiyatları da dalgalanmış olsa da totalde altın sürekli yükselmiştir.

Bunu Mutlaka Oku  Yıllara Göre Asgari Geçim İndirimi

Yıllar Göre Has Altın Gram Fiyatları

 

 

yıllara göre has altın fiyatları

Yıllara Göre Altın Asgari Ücret Tablosu

| Altın Fiyatları Sık Sorulan Sorular

Son iki yıl içinde altın fiyatları muazzam bir artış gösterdi, son bir yıl içinde altın fiyatları %70 gibi bir artış göstererek yatırımcısına oldukça yüksek bir kazanç sağladı bununla ilgili olarak sizler için grafik hazırladık aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

 

Gram altının yurt içi türk lirası fiyatı 831,01₺ olarak 6 Ağustos 2020 perşembe günü gerçekleşmiştir. içinde bulunduğumuz bu zorlu dönemlerde, pandemi nedeniyle insanların altına yatırım yapması altın fiyatının bir rekor daha kırarak yeni zirveleri zorlaması beklenmektedir.

Son bir yıllık dönemde çeyrek altın satış fiyatı 2019 da en yüksek 471.96₺ olarak gerçekleşmiş. 2021 yılında ise çeyrek altının satış fiyatı en yüksek 811.00₺ olarak gerçekleşmiştir.

Altın fiyatı 2019 yılında 220₺ civarında başlamış iken 2019 yıl sonunda 278₺ ile yılı kapatmıştır. Yıl içinde İmişler Çıkışlar yapsa da kısmen ortalama giderek %26 lık bir artışla yılı kapatmıştır. 2021 yılına geldiğimizde 437₺ ile yıla giriş yapan altın yılın ortasına gelmeden 491₺ yi görerek %38 lik artışla pik yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir