Güncel Corona Virüs Covid-19 İstatistikleri

Güncel Bilgiler Sağlık

Yazımızın İçerikleri

Dünya da Corona Virüs Haritası

Günlük Test ve Pozitif Rakam Sayısı

Günlük Yapılan Test ve Pozitif Çıkan kişi Sayısı

Corona Virüs Nedir?

Çin de başlayıp, tüm dünya ya yayılan virüs hakkında detaylı bilgileri sağlık bakanlığının resmi sitesinde bulabilirsiniz.

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

Sitemiz de ki Diğer İstatistikler için Tıklayınız

Corona Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Virüs insanların %80 in de belirti vermeden seyrederken, diğer kısmında ise boğazda yanma, kuru öksürük, yüksek ateş, ilerleyen hastalarda zatürre, solunum yetmezliği, böbrek sorunları ve ölüm.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Hasta kişinin temas ettiği yüzeylere bıraktığı virüs partiküllerinin başka kişilerce alınması ve temas eden kişinin göz, ağız ve burun içine dokunması ile virüsü kapabilir. Ayrıca hasta olan kişi ile yakın temas ile virüs bulaşabilir.

Bunu Mutlaka Oku  Yıllara Göre Süt Fiyatları

Corona Virüsten Nasıl Korunulur?

İlk korunma yöntemi, temizlik kurallarına riayettir. Virüs bulaşma yollarından en büyüğü eller ile olandır. Bu nedenle, ellerin yıkanması çok önemlidir. Tabiki ellerin sabunla 20 saniye boyunca yıkanmalıdır. Ellerimizi kirli iken yüzümüze sürmemeliyiz.

  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
  • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
  • Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
  • Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
  • Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Dünyadan Covid-19 İstatistikleri

Dünya İstatistikleri için Kayna site

Bunu Mutlaka Oku  Yıllara Göre Engelli Birey İstatistikleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir